Version:
Dziś 20 kwietnia 2019 r.

Pliki do pobrania

  

10 kwietnia 2019  

Już wczoraj wieczorem The Houston Polonia Memorial został przyozdobiony kwiatami i świecami, dla upamiętnienia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Po tej niespotykanej w nowoczesnym świecie tragedii, Polacy zjednoczyli się w modlitwie i bólu, tworząc mocne podstawy do pojednania narodowego.  Szybko jednak proces ten został zakłócony przez ówczesną władzę i sprzyjające je wszystkie media. Plac przez pałacem Prezydenckim w Warszawie, stał się miejscem gorszących scen niszczenia znaków pamięci, profanacji krzyża, naśmiewania się z ofiar i ich rodzin. W dziewiątą rocznicę tej tragedii została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich Ofiar. 

 

7 kwietnia 2019  

Po Mszy i Gorzkich Żalach odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii. Cały dwuletni okres przygotowania podsumowaliśmy stwierdzeniem pewnej kobiety, spotkanej ostatnio przez ks. proboszcza: „Moim zadaniem jako matki, jest doprowadzenie moich dzieci do nieba”. Dla przykładu ks. proboszcz wymienił dzieci, które miały stuprocentową obecność na zajęciach. Są nimi: Wiktor Bilewski,  Julia Burdziak, Martyna Matuszyk,  Melania i Julia Rudnicki,  Potem wspónie zaplanowaliśmy ostatnie etapy przygotowania. Uroczystość Pierwszej Komunii św.  odbędzie się w niedzielę,  19 maja. 

 

6 kwietnia 2019 

Dziś nasza sala parafialna i podwórko były wypełnione ludźmi, którzy przygotowywali gołąbki na festiwal, który odbędzie się w dniach 3-5 maja. 

 

5 kwietnia 2019  

W nawiązaniu do inicjatywy rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), poranna Msza św. została odprawiona w intencji odnowy moralnej Narodu Polskiego. 

Wieczorem natomiast odprawiliśmy Drogę Krzyżową wokół naszego kościoła.  

 

3 kwietnia 2019 

Ks. proboszcz odwiedził kościół św. Faustyny Kowalskiej, w  Fulshear, TX, gdzie wziął udział w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania. Podróż w jedną stronę zajęła 1 godz. i 40 minut.

 

31 marca 2019 

Wspólnota amerykańska miała dziś swój dzień wielkopostnej refleksji, prowadzony przez ks. Franka Verę z Opus Dei. Bardzo mała grupa wiernych wzięła udział w tym spotkaniu.

 

25 marca 2019 

Z największym szacunkiem uklęknęliśmy dzisiaj na Mszy św. wypowiadając słowa wyznania wiary: „On to za sprawą Ducha Świętego począł się z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem”. Kościół świętuje dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a więc początek ziemskiego życia Zbawiciela.  

Cała seria kłopotów spotkała naszego Gościa w drodze na Białoruś. Najpierw aż o 74 minuty był opóźniony samolot z Houston do Chicago. Tam natomiast okazało się, że samolot do Warszawy będzie opóźniony o 2 godz. i 15 minut. Rejs z Chicago lądował na lotnisku im. Chopina we wtorek, 26 marca o godz. 3:55 PM, kiedy nie było już szans na lot do Mińska, stąd ks. Oleg musiał zostać na noc w hotelu w Warszawie.  

Wieczorem ks. proboszcz udał się na adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy seminarium w Houston. Tym razem na adoracji zebrała się niemal cała kaplica wiernych.  

 

24 marca 2019 

Białe róże i biało-czerwone świece zostały postawione przed tabliczką upamiętniającą rodzinę  Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich 6 dzieci, którzy zostali zamordowani za ratowanie Żydów. Dziś mija 75. rocznica ich śmierci. Po Mszy św. odprawionej w ich intencji przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie zaśpiewaliśmy Psalm 130.

 

22 marca 2019 

Hymnem do Ducha Świętego rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. Olga Szpiecia. Nasz gość służył w konfesjonale od godz. 6:00 PM. O godz. 7:00 PM rozpoczęła się Droga Krzyżowa a po niej Gorzkie Żale z kazaniem rekolekcyjnym.

 

Ciekawostka: Kwiaty przyniesione 1 marca, w  Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dopiero dziś zostały usunięte z The Houston Polonia Mermorial.

 

21 marca 2019  

W szesnastym dniu akcji 40 Days for Life, księża udali pod klinikę aborcyjną, gdzie odmówili modlitwę różańcową. 

 

20 marca 2019  

Ks. proboszcz zabrał swojego gościa do San Antonio i Panna Maria. Cała podróż była wypełniona  modlitwą. Na jej zakończenie księżą odmówili nad grobem ks. Leopolda Moczygemby (18245-1891)  nieszpory i modlitwy Towarzystwa Chrystusowego. Po drodze, w Gonzales,  odwiedzili ks. Stanisława Fiuka, który ugościł ich kolacją. 

 

19 marca 2019  

W uroczystość św. Józefa została odprawiona Msza św. w intencjach Kościoła, zakończona litanią do św. Józefa. 

 

18 marca 2019  

Późną nocą do Houston przyleciał ks. Oleg Szpieć, który będzie prowadził rekolekcje wielkopostne. Na lotnisku przywitał go ks. proboszcz.

17 marca 2019 

W dzisiejszej Mszy św. udział wzięli wysocy przedstawiciele Grupy Lotos: Patryk Demski, Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Innowacji, Robert Sobków, Wiceprezes Zarządu do spraw Finansowych oraz Grzegorz Pytel, doradca Zarządu. Także tym razem Tomek Pollak zgodził się zrobić kolka zdjęć ze Mszy św.  polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1971-Msza_sw_17_marca_2019.html

 

15 marca 2019  

Rozważania dzisiejszej Drogi Krzyżowej oparte było na fragmentach 15 Psalmów. 

 

14 marca 2019  

Zebranie dekanalne księży, które dziś odbyło się w kościele Epiphany of the Lord w Katy, gościło dziś nowego dyrektora finansowego archidiecezji (Chief Finance Officer), którym od kilku miesięcy jest Aad de Lange.  Przedstawił on swoją wizję pracy i chętnie odpowiadał na pytania księży, których zgromadziło się aż dwudziestu. 

 

13 marca 2019  

Ks. Ryszard Kulma zaprosił polskich księży z Houston na spotkanie z okazji urodzin. 

 

10 marca 2019 

Odbyła się pierwsza katecheza dla rodziców na temat przygotowania dziecka do pierwszej spowiedzi. To nowy element naszego programu, który zbliża się powoli do zakończenia. Skorzystało z niej kilka rodzin. Na dzisiejszej katechezie przedstawiono ogólne spojrzenie na sakrament pokuty i pojednania w Kościele i w Stanach Zjednoczonych. Za tydzień zostaną omówione wszystkie Przykazania Boże, jako przygotowanie do dobrego przeżycia tego sakramentu.

 

6 marca 2019    

Na rozpoczęcie Wielkiego Postu zaoferowano aż  4 nabożeństwa z posypaniem głów popiołem. Najsłabsza frekwencja była na popołudniowym nabożeństwie po angielsku. Przyszło około 20 osób. Ks. proboszcz przyjął popiół podczas Mszy św. w katedrze Our Lady of Walsingham.   

3 marca 2019     

Na kolejnej zbiórce dla ministrantów rozmawialiśmy na temat siedmiu sakramentów, w jaki sposób zostały usystematyzowane w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz na temat nabożeństw wielkopostnych, które już wkrótce się rozpoczną. W zbiórce nie wzięli udziału najstarsi ministranci, gdyż w tym samym czasie mieli przygotowanie do bierzmowania. 

Po południu została odprawiona Msza św. w 25. rocznicę sakramentu małżeństwa Davida i Marie Carmen Ginebra. 

1 marca 2019 

Rano w The Houston Polonia Memorial pojawiły się biało-czerwone świece oraz kwiaty. To znak pamięci o Żołnierzach Wyklętych, których dziś wspomina cała Polska. 

Na zakończenie dnia została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. W kościele bardzo ograniczono oświetlenie, aby uczestników wprowadzić w mroki Mokotowa, gdzie dokonano najwięcej zabójstw Żołnierzy Wyklętych. Podczas modlitwy powszechnej odczytano następujący list małych dzieci, które prosiły Bieruta o łaskę dla ich Ojca: Najjaśniejszy Panie Marszałku! Proszę Cię z całego serduszka razem z moim maleńkim braciszkiem Andrzejem - daruj życie mojemu najdroższemu Tatusiowi. Nie mamy nikogo ktoby nami opiekował się oprócz Mamusi, a jeżeli Tatusia nie stanie to i Mamusia nie będzie miała siły do pracy.  Aleksander i Andrzej Kawalec z Warszawy (zachowano oryginalną pisownię). Po tych słowach w kościele zapadła głęboka cisza. Pod koniec Mszy św. odmówiliśmy litanię do św. Józefa, Opiekuna Kościoła, początkując w ten sposób modlitwę, która będzie nam towarzyszyła  przez cały miesiąc marzec. Powrót do tej dawnej tradycji Kościoła  dokonał się dzięki inspiracji ks. Rafała Sorkowicza, chrystusowca, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Dobrzanach, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.  Po odśpiewaniu hymnu Boże coś Polskę, przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie znajduje się kilka tabliczek upamiętniających  Żołnierzy Wyklętych. Tutaj zaśpiewaliśmy hymn Państwowy oraz pieśń o zwycięstwie Chrystusa, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana 

25 lutego 2019 

Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, która odbyła się w kaplicy seminarium St. Mary-s. Ku jego ogromnemu zaskoczeniu ostatnią pieśnią, którą śpiewano po zakończeniu adoracji był Święty, Święty, Święty, Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010). Utwór został oczywiście wykonany po polsku! 

11 lutego 2019 

Z okazji obchodzonego już po raz 27. Światowego Dnia Chorego, podczas porannej Mszy św. udzielony został sakrament namaszczenia chorych. 

10 stycznia 2019  

W prezbiterium kościoła ustawiono figurę Matki Bożej z Lourdes, której liturgiczne wspomnienie przypada jutro. Przy tej okazji gorąco modliliśmy się w intencji ludzi chorych.  

9 lutego 2019  

Ksiądz proboszcz wziął udział w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania, do którego po raz pierwszy przystąpiło sto dzieci z kościoła St. Edith Stein w Katy. 

2 lutego 2019 

W święto Ofiarowania Pańskiego kościół był wypełniony  niemal po brzegi. Mszę św. rozpoczęliśmy od poświęcenia świec i procesji, podczas której śpiewaliśmy pieśń Starca Symeona. W krótkiej homilii podkreślono, że ofiarowanie Jezusa w świątyni Jerozolimskiej oznacza, że każdy z nas potrzebuje świątyni, która powinna być naszym drugim domem.  

Po Mszy św. zespół „Wawel” gościł swoich sympatyków na ognisku. Mimo niewielkiego deszczu spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze.  

1 lutego 2019 

Po zakończeniu okresu odwiedzin kolędowych powróciliśmy do normalnego planu tygodnia, w tym do odprawiania wieczornych Mszy św. po polsku w piątki. Pierwsza z nich została odprawiona za rodziny, które w tym roku przyjęły kolędę. Po Mszy św. odbyła się kolęda na plebanii, na którą zaproszono kilka rodzin. 

31 stycznia 2019 

W domu Artura i Magdaleny Dunalów odbyła się ostatnia wizyta duszpasterska (kolęda). Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny zostanie odprawiona 1 lutego. 

27 stycznia 2019 

Odbyło się kolejne posiedzenie rady finansowej parafii. 

23 stycznia 2019 

Siostra Teresa Wicińska z Cochabamba w Boliwii przesłała serdeczne podziękowanie za pomoc dla swoich podopiecznych, którą w okresie adwentu i Narodzenia Pańskiego zebrały dzieci z naszej wspólnoty. 

22 stycznia 2019

W kolejną, ponurą rocznicę zalegalizowania aborcji w Stanach Zjednoczonych, Msza św.  została odprawiona w kolorze fioletowym.  Przed południem ks. proboszcz dołączył do ludzi modlących się o zaprzestanie aborcji, przed kliniką aborcyjną przy Gulf.  

19 stycznia 2019 

Wieczorem została odprawiona Msza św. żałobna, połączona z nieszporami w intencji ks. Wojciech Baryskiego, który był pierwszym proboszczem naszej wspólnoty (1982-1989). 

 

18 stycznia 2019  

Ks. Pablo Borgio z watykańskiego Sekretariatu Stanu przysłał nam liścik z podziękowaniem  za życzenia dla Papieża Seniora Benedykta XVI. 

 

16 stycznia 2019  

Grupa seniorów z kościoła St. Vincent de Paul odwiedziła nasz kościół. Oprócz informacji na temat naszej Patronki, konieczne były wyjaśnienia dlaczego zachowaliśmy świąteczną dekorację, gdyż taki zwyczaj nie jest znany w Stanach Zjednoczonych. 

 

13 stycznia 2019 

Dzieci ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika przedstawiły dziś jasełka, które jak zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

8 stycznia 2019 

Ks. proboszcz wziął udział w świątecznym spotkaniu chrystusowców z zachodniej części Stanów Zjednoczonych, które odbyło się w kościele Our Lady of Las Vegas, w Las Vegas, NV. W spotkaniu wzięło udział 18 księży.

 

6 stycznia 2019

Jak zwykle w uroczystość Objawienia Pańskiego, po Ewangelii odbyło się uroczyste ogłoszenie daty Wielkanocy. W tym roku Zmartwychwstanie Pańskie będzie obchodzone 21 kwietnia. W polskim Mszale wciąż nie ma tekstu tej proklamacji. Pojawi się ono po wprowadzeniu polskiej edycji trzeciego wydania Mszału Rzymskiego (2002).  

Po Mszy św. odbyło się nasze świąteczne spotkanie, czyli opłatek. W tym roku gościliśmy jeszcze więcej ludzi niż przed rokiem. Choć przygotowano 250 miejsc, w ostatniej chwili trzeba było dodać jeszcze kilka stołów.  

 

3 stycznia 2019  

W domu Towarzystwa Chrystusowego w Puszczykowie zmarł ks. Wojciech Baryski, pierwszy proboszcz naszego kościoła. Niezwłocznie po otrzymaniu tej wiadomości, na drzwiach kościoła i wewnątrz umieszczono klepsydry. Żałobna Msza św. za Zmarłego zostanie odprawiona 19 stycznia. Ks. Wojciech Baryski urodził się 2 kwietnia 1939 roku, święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1965 z rąk abpa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego. Pracę duszpasterską w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie prowadził w latach 1982-2018. W latach 1982-1989 był pierwszym proboszczem naszej wspólnoty.

1 stycznia 2019 

Zgromadzeni  na pierwszej Mszy św. w nowym roku 2019, rozpoczęliśmy ją od śpiewu hymnu O Stworzycielu Duchu, przyjdź,prosząc, by Jego dary towarzyszyły nam przez cały nowy rok. Podczas kazania zastanawialiśmy się dlaczego liturgia „pomija” fakt obrzezania Jezusa w ósmym dniu po Narodzeniu, a zamiast tego na zakończenie oktawy Narodzenia Pańskiego ukazuje nam Maryję jako Bożą Rodzicielkę?


 

 


Dodano: 2019-01-13 | aktualizowano: 2019-04-10 17:41:14 | odsłon: 650

wm

Projekt Krzysztof Adamski KOMPANIA TWCZA - Projektowanie stron internetowych